معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا تاکنون به ۱۷هزار و ۱۷۴ نفر در این استان واکسن تزریق شده‌است.

دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان گفت: از این جمعیت ۱۳هزار و ۹۱۲ نفر شامل کارکنان بهداشت و درمان، نظام پزشکی، بیماران مزمن، جانبازان و سالمندان ساکن در سرای سالمندان، پاکبان‌ها، کارکنان آرامستان‌ها و بهزیستی در فاز نخست سند ملی ایمن سازی واکسن دریافت کردند و سه هزار و ۲۶۲ نفر نیز از افراد بالای ۸۰ سال در قالب فاز دوم اجرای این طرح زیر پوشش واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

وی در زمینه واکسیناسیون بیماران مزمن بیان کرد: تاکنون یکهزار و ۶۵۰ نفر از بیماران مبتلا به تالاسمی ماژور، هموفیلی، سرطان، ام اس و افراد گیرنده عضو پیوندی واکسن دریافت کرده‌اند و انتظار می‌رود طبق برنامه اعلام شده سایر بیماران نیز زیر پوشش واکسیناسیون قرار گیرند.

خواجه ئیان بیان کرد: جمعیت افراد بالای ۸۰ سال در استان بوشهر ۱۰هزار و ۹۹۳ نفر برآورد می‌شود که تاکنون حدود ۳۰ درصد واکسن دریافت کرده‌اند و همچنان انتظار می‌رود در راستای ایمن سازی جامعه هر چه سریعتر این افراد در مراکز تزریق واکسن حاضر شوند.

وی ادامه داد: از مجموع افرادی که در استان بوشهر واکسن دریافت کرده‌اند چهار هزار و ۲۰۶ نفر هر ۲ دوز و مابقی تنها دوز نخست واکسن را  تزریق کرده‌اند و بعد از طی مدت مشخصی که برای واکسن‌های مختلف متفاوت است دوز دوم را دریافت می‌کنند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، قرار است از هفته جاری واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال نیز در استان بوشهر آغاز شود.

خواجه ئیان تاکید کرد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا عالم گیر و هنوز چشم انداز روشنی برای زمان رهایی دنیا از آن وجود ندارد تنها راه مقابله با آن ارتقای پوشش ایمنی جامعه و به موازات آن رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که برای دستیابی به این هدف باید حداقل ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند.

وی با تشکر از همه سازمان‌هایی که در اجرای طرح واکسیناسیون با دانشگاه علوم پزشکی همکاری می‌کنند ادامه داد: در راستای رفاه حال مردم تلاش شده به غیر از مراکز جامع سلامت، مراکز دیگری نیز برای انجام واکسیناسیون در استان پیش بینی شود تا هم از ازدحام جلوگیری شود و هم ارایه سایر خدمات بهداشتی با اختلال مواجه نشود.

خواجه ئیان یادآور شد: همچنین برای روان سازی در فرآیند واکسیناسیون بویژه برای سالمندان و کسانی که پیاده شدن از خودرو و حضور در مراکز برای آنها دشوار است در تلاش برای راه‌اندازی مراکز واکسیناسیون خودرویی در  استان هستیم و انتظار می‌رود بزودی نخستین مرکز در شهر بوشهر شروع به کار کند.

وی گفت: با توجه به اینکه در ۱۴ ماه گذشته جان‌های ارزشمندی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست رفته است و هیچ درمان قطعی برای ویروس کرونا وجود ندارد پس مطمئن ترین راه پیشگیری از طریق افزایش پوشش واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

به گفته خواجه ئیان تاکنون عوارض حادی در بین افراد واکسینه شده در این استان مشاهده نشده‌است و بیشتر شکایت‌ها در زمینه عوارض خفیف و معمول از جمله تب و درد محل تزریق و سردرد و نظایر آن است که توصیه می‌شود مردم از این امکان استقبال کنند تا به سرعت بتوانیم با ایمن سازی همگانی؛ جامعه از این بیماری نجات یابد چون باید تاب آوری جامعه و بویژه قشرهای مختلف را درنظر داشت چون ادامه این محدودیت‌ها می‌تواند مشکلات گسترده‌ای برای گروه‌های مختلف به دنبال داشته باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: سوش‌های جدید حاصل گردش مکرر ویروس است و برای جلوگیری از جهش‌های ژنتیکی مکرر باید زنجیره انتقال بیماری قطع شود، در این شرایط منافع ایمن سازی جامعه از عوارض جزیی آن که در حد یک سردرد، تب و کوفتگی بد، بسیار بیشتر است.

وی از تلاش شبانه روزی و بدون وقفه کارکنان حوزه بهداشت و درمان در ارایه خدمات ایمن سازی و ره‌گیری بیماران و نظارت بر پروتکل‌ها و از مردم استان بخاطر مراجعه منظم و مطابق برنامه اعلام شده قدردانی و بر ادامه این روند مطابق سند ملی ایمن‌سازی تاکید کرد.