معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می‌گوید با توجه به اینکه ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، تقریباً در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. بنابراین انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی توصیه‌های بهداشتی از جمله پرهیز از مسافرت‌های غیر ضروری و حضوردرتجمعات رعایت گردد.

عبدالمحمد خواجه ئیان در گفت وگو با ایسنا مطرح کرد: بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۴ شهرستان در سراسر کشور تغییر وضعیت داشته‌اند که از میان آنها شهرستان‌های کنگان، دیلم، گناوه و بوشهر نیز به رنگ‌ نارنجی درآمده‌اند.

وی در خصوص تغییر رنگ بندی ها به صورت هفتگی افزود: رنگ بندی بر اساس آخرین وضعیت شیوع بیماری در یک شهرستان انجام می‌شود و کلیاتی را درباره خطر انتقال بیماری در شرایط فعلی نشان می دهد و باید به این نکته توجه کرد که وضعیت بهتر در هر شهرستان، نتیجه رعایت اصول بهداشتی توسط مردم آنجا است و با تغییر رفتار بهداشتی مثل انجام مسافرت های غیر ضروری و یا برگزاری دورهمی ها به سرعت این وضعیت عوض خواهد شد.

این مسئول بیان کرد: با توجه به اینکه ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، تقریبا در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. بنابراین انتظار می‌رود که در همه شهرستان ها تمامی توصیه‌های بهداشتی از جمله پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضور در تجمعات رعایت گردد تا مناطق با شیوع کمتر بتوانند وضعیت خوب خود را حفظ کنند و شهرستان های با وضعیت بدتر تغییرات لازم را ایجاد کرده و به سمت بهبودی پیش روند.

شناسایی گونه‌های جهش یافته کووید۱۹ در استان بوشهر

رئیس مرکز بهداشت بوشهر در مورد مبتلایان جدید به ویروس کووید۱۹ گفت: تعداد موارد شناسایی شده بیماری در ۷ روز اخیر از ۴۸۳ نفر به ۵۵۲ مورد افزایش داشته که رشد ۱۲.۵ درصدی این بیماری در استان را نشان می‌دهد و البته این روند صعودی چند هفته است که شروع شده و کماکان ادامه دارد.

خواجه ئیان بیان کرد: تعداد موارد فوت بیمار کووید۱۹ نیز از ۵ مورد در هفته در سوم اسفندماه، به ۷ مورد در هفته آخر سال ۱۳۹۹ افزایش یافت.

وی در مورد جهش گونه‌های جدید این بیماری اظهار کرد: تا کنون ۴۶ مورد سوش جهش یافته جدید در استان بوشهر شناسایی شده که شهرستان بوشهر با ۲۸ نفر بالاترین تعداد را داشته و شهرستان های گناوه و دشتی با ۶ مورد ابتلا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

معاون علوم پزشکی بوشهر همچنین از ثبت ۳ بیمار با گونه جهش یافته در عسلویه و یک مورد در شهرستان های دیلم، دیّر و دشتستان نام برد.

تغییرات پروتکل‌ها در سطوح مختلف شغلی

به گفته عبدالمحمد خواجه ئیان معمولا کلیات توصیه‌های محدودکننده، شامل حذف اقدامات غیر ضروری مثل مسافرت‌های تفریحی یا دورهمی ها می‌گردد و سفرهای لازم کاری یا حضور ضروری در ادارات را شامل نمی‌شود.

وی تاکید کرد: در صنایع بزرگ نیروهای تخصصی بهداشتی (HSE) نیز به صورت داخلی بر وضعیت سلامت پرسنل و اجرای دقیق اصول پیشگیری از انتقال بیماری نظارت می کنند.

رئیس مرکز بهداشت بوشهر تصریح کرد: همانطور که از ابتدای پاندمی توصیه شده بود کماکان سعی می‌شود همه افراد در محیط های عمومی و اداری از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی با همکاران و یا مراجعه کنندگان رعایت گردد و جلسات حضوری نیز با حداقل افراد و یا به صورت ویدئو کنفرانس انجام شود.

قرنطینه هوشمند یک راه حل دشوار

چندی پیش ایرج حریرچی؛ معاون کل وزیر بهداشت قرنطینه هوشمند و پیگیری تماس‌های نزدیک بیمار مبتلا به کووید۱۹ را از اقدامات لازم برای کاهش آمار مبتلایان عنوان کرد. به این صورت که هر کسی به کرونا مبتلا شد، سیستم بهداشت و درمان موظف است خانواده و همکاران او را نیز مورد بررسی قرار دهد و از آن‌ها تست گرفته و یا افراد مشکوک را ایزوله کند تا از انتشار بیماری جلوگیری شود.

خواجه ئیان در این باره می‌گوید در قرنطینه هوشمند، افراد در تماس با یک مورد مثبت نباید به مدت حداقل ۱۰ روز در مکان های عمومی حضور داشته باشند. اما متقاعد کردن افراد ظاهرا سالم به رعایت این موضوع کار مشکلی است. حتی موارد مثبت بدون علامت هم گاهی با انکار نتیجه آزمایش و زیر سوال بردن صحت این نتایج سعی در توجیه خود و اطرافیان برای خروج از قرنطینه دارند که با توجه به زیاد بودن تعداد موارد مثبت بیماری و افراد در تماس با آنها، اعمال نظارت ۲۴ ساعته بر عدم خروج این افراد از منزل غیر ممکن است.

این متخصص ادامه داد: از آنجا که سلامت حق همه مردم است، همگی ما باید بیشترین سعی خود را برای رعایت اصول بهداشتی داشته باشیم و چنانچه اطرافیان یک فرد بیمار را در بین خانواده و بستگان می شناسیم، آنها را تشویق به رعایت بهداشت و صبوری در رعایت محدودیت های مربوط به آن نماییم.

ناآگاهی جامعه زمینه ساز بروز مشکلات

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر عنوان کرد: به علت نوپدید بودن بیماری کووید۱۹، لازم بود در طول زمان ماهیت، راه های کنترل و پیشگیری از آن مشخص گردد که در طی این فرآیند متاسفانه اطلاعات گوناگونی از منابع مختلف به سمت مردم کنجکاو سرازیر شد و با توجه به اینکه همه مردم تخصص کافی برای تشخیص اعتبار این اطلاعات را نداشتند نوعی سردرگمی در آنها ایجاد گشت.

خواجه ئیان می افزاید: البته بخش بزرگی از این اتفاق به دلیل دلسوزی و نوع دوستی مردم ایجاد شد، چون همه سعی داشتند به سرعت شنیده ها، نتایج اعلام شده در پژوهش های محدود و یا حتی تجربیات شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند تا به آنها کمک کنند ولی نتیجه این رفتارها، به انحراف اذهان عمومی از توصیه های اصلی ارائه شده توسط منابع علمی معتبر منجر شد که اگر از ابتدا اطلاعات تنها از یک کانال تخصصی و معتبر به مردم می‌رسید، شاید چنین مشکلی پیش نمی آمد.

وی به مردم توصیه کرد: تنها بر روی اقدامات پیشگیرانه شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی از یکدیگر، پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ و رعایت بهداشت دست ها تمرکز کنند تا احتمال ابتلایشان به بیماری کاهش یابد و بدون داشتن تسلط علمی کافی، از به اشتراک گذاری اخبار یا ویدئو کلیپ هایی که افراد مختلف تهیه و در فضای مجازی نشر می‌دهند، خودداری نمایند.

عملکرد سایر کشورها در برخورد با بحران کرونا

رئیس مرکز بهداشت بوشهر در خصوص محدودیت‌های اعمال شده در سایر کشورهای جهان، می گوید: شیوع بیماری در تمام کشورهای دنیا پراکندگی یکسانی ندارد پس نوع اقدامات و محدودیت هم می‌تواند متفاوت باشد و با اینکه بحث کنترل پاندمی یک موضوع علمی است و تمام کشورها برای این کار از اصول مشترکی استفاده می‌کنند، اما بسته به شرایط مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و وجود زیرساخت‌ها، نوع اجرای این اصول متفاوت است.

عبدالمحمد خواجه ئیان اظهار کرد: برای کنترل موفق پاندمی در هر کشوری، هماهنگی و اتحاد بین دستگاه های مختلف الزامی است و کشورهایی که این هماهنگی را از قبل داشته یا سعی کردند در دوره پاندمی آن را ایجاد کنند موفق تر بوده‌اند اما کشورهایی که نتوانسته‌اند سلامت مردم را هدف اصلی در نظر بگیرند و در جهت آن اقدام مشترک کنند، با مشکلات بیشتری مواجه شده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم در تمام دنیا تحت تاثیر پاندمی کووید ۱۹ و محدودیت‌های ناشی از آن قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: با توجه به اینکه اصول کنترل پاندمی در تمام دنیا مشترک است، کشورهای دیگر نیز با سنجیدن شرایطشان برای جشن‌های سال نو مقررات زیادی ایجاد کردند که یکی از آنها محدود کردن مسافرت ها بود که با توجه به شروع واکسیناسیون، توصیه شد با روحیه‌ای بهتر و امید به تغییر وضعیت تا پایان سال ۲۰۲۱ کماکان صبور مانده و برای حفظ سلامت خود این کنترل‌ها و محدودیت‌ها را تحمل نمایند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا دیر یا زود این پاندمی پایان می پذیرد و وضعیت این گونه نخواهد ماند اما باید به این نکته توجه داشت کسانی که در اثر بیماری جان خود را از دست می‌دهند بعد از پایان این بحران، نزد ما بر نخواهند گشت. بنابراین باید تلاش کنیم برای حفظ سلامت خود و نزدیکانمان، از رعایت اصول بهداشتی خسته نشویم و همان چند توصیه ساده پیشگیرانه را مرتباً به اعضای خانواده، همکاران و سایر اطرافیان خود یادآور شده و با پرهیز از برپایی دورهمی و تجمع در ایام نوروز، در حفظ سلامت خود و عزیزانمان کوشا باشیم.

  • منبع خبر : ایسنا