فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: یازدهمین دوره اعزام کاروان‌های راهیان نور دریایی به جزیره خارگ از پانزدهم اسفند آغاز و تا دوم فروردین ماه ادامه دارد.

به گزارش آوای دشتی؛ سردار رمضان زیراهی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: با توجه به علاقه مردم برای بازدید از مناطق عملیاتی، پیش‌بینی می‌شود امسال سه هزار و ۵۰۰ نفر در قالب ۱۶ کاروان راهیان نور دریایی از جزیره خارگ با عنوان جزیره مقاومت دیدن کنند.

وی بیان کرد: با توجه به افتخارات و حماسه آفرینی مردم استان بوشهر در طول تاریخ، جزیره خارگ نمونه ای از این مفاخر است که در قالب راهیان نور دریایی به مردم معرفی می‌شود.

زیراهی عنوان کرد: استان بوشهر در دفاع مقدس در نبرد دریایی با دشمن در قالب اسکورت کشتی‌های تجاری و پدافند از جزایر، سواحل و عملیات مقابله رو در رو با دشمن حماسه‌های بزرگی خلق کرده است.

وی اضافه کرد: نخستین برخورد با دشمن در منطقه خلیج فارس، نخستین ترابری عملیات دریایی و انواع نبردهای دریایی شامل رزم سطحی و نبرد مستقیم با آمریکا به وسیله رزمندگان نیروی دریایی سپاه انجام شد.

زیراهی گفت: در کارنامه دفاع مقدس و دفاع از دستاوردهای انقلاب،ارزش های الهی مبتنی بر عزت دینی و هویت اسلامی بوشهر و بوشهری‌ها و رزمندگان منطقه دوم نیروی دریایی سپاه کارنامه درخشانی دارند.

وی بیان کرد :راهیان نور دریایی با هدف انتقال ارزش‌های دفاع مقدس وآشنایی مردم با حماسه آفرینی‌های جوانان استان بوشهر در روزهای جنگ برپا شده است.

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: راهیان نور دریایی ۱۱ سال است که با همکاری سپاه و ستاد اردویی کشور در استان بوشهر برگزار می‌شود و پارسال چهار هزار و ۶۰۰ نفر از استان‌های مختلف کشور برای بازدید از جزیره خارگ اعزام شدند.

زیراهی اضافه کرد: امسال نیز افزون بر اعزام کاروان‌های راهیان نور به جزیره خارگ گشت دریایی، برپایی نمایشگاه در بیمارستان زیرزمینی خارک، تحویل بسته‌های فرهنگی، انتخاب راویانی که در عملیات‌های مقابله به مثل در جنگ بودند و بازدید از نقاط دیدنی جزیره مقاومت از جمله برنامه‌های جانبی راهیان نور دریایی است.

وی گفت: استان بوشهر برخلاف دیگر استان‌های کشور علاوه بر نبرد زمینی نبرد دریایی نیز داشته و باید زمینه انتقال این حماسه‌ها به نسل جوان فراهم شود.

زیراهی اضافه کرد: با توجه به تاثیر و نقش کاروان‌های راهیان نور در انتقال ارزش‌های دفاع، ایثار و شهادت به نسل جوان انتظار می‌رود به مفاخر حماسی استان بوشهر به خصوص در حوزه دریا بیشتر پرداخته شود.

وی افزود: مدت اقامت در جزیره خارگ یک روز است.

کشف ۱.۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج فارس

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه گفت: از اول سال تاکنون ۱.۵ میلیون لیتر سوخت قاچاق از نوع گازئیل از ۹ فروند شناور شامل لنج، دوبه و یدک کش در خلیج فارس کشف شده است.

زیراهی کشف چهار تن و ۳۴ کیلوگرم انواع آبزیانی که به شیوه غیر مجاز ترال صید شده بودند و توقیف ۱۱ فروند شناور را از دیگر اقدامات منطقه دوم نیروی دریایی سپاه عنوان کرد.