مشاور رئیس کل و مدیرکل دفتر مرکزی حراست و امور انتظامی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: در طرح ساماندهی کالای همراه ملوان مقرر شده همه عوامل مرتبط نظیر لنجدار، ملوان و تجار بنادر استان بوشهر سهم داشته و ذی‌نفع شوند.

مصطفی خسروی افزود: در موضوع سامانده کالای همراه ملوان ( ته لنجی) دولت مردمی هیچگاه محدودیتی ایجاد نمی‌کند بلکه به دنبال ساماندهی است.

وی اظهارداشت: پیشنهادهای ارایه شده این طرح از استان بوشهر در هیات دولت مطرح شده و  قرار است تیمی متشکل از کارشناسان نهاد ریاست جمهوری، معاون اقتصادی رئیس جمهوری به اتفاق رئیس کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور به استان بوشهر عزیمت کرده و شرایط و راهکار اجرایی آن را مطرح و اعلام کنند.

کالای همراه ملوان به کالایی گفته می‌شود که صاحبان لنج و خدمه مجاز به واردات آن با معافیت از پرداخت عوارض گمرکی هستند و  امتیازی برای توسعه مناطق مرزی و محروم به برخی بنادر و شهرهای مرزی ایران برای گذران زندگی ساحل نشینان در سال‌های دور اعطا شده‌است.

بخش عمده‌ای از مردم بنادر استان بوشهر از بازار ته‌لنجی نان می‌خورند زیرا که بخش صنعتی‌ برای ایجاد اشتغال در این مناطق وجود ندارد و این فرصتی بوده تا از گذشته تاکنون بتواند اشتغال بسیار خوبی را بصورت مستقیم و غیرمستقیم در شهرهای مرزی این استان ایجاد کند.

ته لنجی موضوعی است که سالیان سال در حوزه دریانوردی استان بوشهر وجود داشته است اما در چندسال اخیر دستخوش تغییرات بسیار و با مشکلات عدیده‌ای مواجهه شده است و حتی اعتراضات دریانوردان این منطقه را در برداشته است.

  • منبع خبر : ایرنا