متقاضیانی که می‌خواهند وام فوری از بانک‌ها دریافت کنند اغلب با شرایط عجیب و غریبی رو به رو می‌شوند. با وجود آنکه متقاضی دریافت وام نیاز فوری به تسهیبلات بانکی دارد اما شرایطی که بانک‌ها برای مشتریان در نظر گرفته‌اند، دشوار است. 

به گزارش آوای دشتی به نقل از تجارت‌نیوز، بانک‌ها شرایط عجیبی برای پرداخت وام فوری دارند. یکی می‌گوید وام فوری را فقط در قالب خرید کالا از یک برند و فروشگاه خاص می‌دهد و بانک دیگر، معادل مبلغ وام را در حساب وام‌گیرنده بلوکه می‌کند.

در ادامه برخی از وام‌های فوری که در شبکه بانکی پرداخت می‌شود را مرور می‌کنیم.

وام فوری ۲۰ میلیونی 

بانک آینده در طرح کارگشای خود فقط تا سقف ۲۰ میلیون تومان وام فوری به متقاضیان می‌دهد. در این طرح علاوه بر بلوکه شدن ۱۰ درصد مبلغ تسهیلات، فرد متقاضی برای دریافت تسهیلات و ضمانت بازپرداخت اقساط باید تضمین‌های دیگری از جمله معرفی ضامن رسمی (کسر از حقوق)، جواز کسب‌وکار و سفته به بانک ارائه کند.

طرح کارگشا با سود ۱۸ درصد وام را به متقاضیان خرید لوازم خانگی پرداخت می‌کند. بازپرداخت این تسهیلات حداکثر تا ۳۶ ماه است. اقساط ماهانه این وام هم حدودا ۷۲۳ هزار تومان تعیین شده است.

وام فوری ۵۰ میلیونی 

بانک رفاه کارگران هم وام فوری را برای متقاضیان در نظر گرفته است. این بانک با سود ۱۵ درصد تا سقف ۵۰ میلیون تومان با شرط ضامن رسمی به متقاضیان وام فوری می‌دهد.

بازپرداخت این وام ۳۶ ماهه و با سود ۱۵ درصد است. همچنین اقساط ماهانه وام فوری بانک رفاه هم یک میلیون و ۷۳۳ هزار تومان است.

متقاضی این طرح فقط می‌تواند از فروشگاه اسنوا خرید کند و نباید به بانک بدهکار و یا دارای چک برگشتی باشد.

طرح وام ۳۰ میلیونی 

بانک حکمت ایرانیان در این طرح با سود ۱۴ درصد به متقاضیان دریافت وام فوری تسهیلات می‌دهد. سقف این وام ۳۰ میلیون تومان است و نیاز به ضامن رسمی دارد. همچنین حداکثر زمان بازپرداخت این وام ۳۰ ماه است.

متقاضیان این وام باید در این بانک حساب قرض‌الحسنه داشته باشند.

اقساط ماهانه یک میلیون و ۱۹۰ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین وام گیرنده فقط ملزم به خرید از فروشگاه‌های اسنوا است.

نکته قابل توجه در طرح‌های وام فوری بانک‌ها قرار دادن شرایط سخت برای استفاده از این تسهیلات است. بانک آینده و بانک حکمت ایرانیان شرط استفاده از این وام را خرید لوازم خانگی از فروشگاه‌های اسنوا قرار داده‌اند در صورتی که متقاضی شاید دلیل دیگری برای دریافت وام فوری داشته باشد.

وام ۲۰۰ میلیونی بدون ضامن

برخی دیگر از بانک‌ها هم وام فوری تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان می‌دهند. برخی در قالب کارت اعتباری و برخی به شکل نقدی. اما آنها هم یک شرط عجیب دارند. وام گیرنده باید مبلغی را در بانک سپرده‌گذاری کند و معادل ۸۰۰ درصد آن را از بانک وام بگیرد.

اما نکته مهم این است که در تمام مدت بازپرداخت وام ، پول وام گیرنده باید در بانک بلوکه باشد. یعنی یک فرد باید ۱۰۰ میلیون را به مدت ۵ سال در بانک بلوکه کند تا بتواند ۸۰ میلیون وام فوری بگیرد!

بانک‌ها نه تنها شرایط سختی را در  پرداخت تسهیلات به مشتریان پیشنهاد می‌کنند بلکه برای استفاده از تسهیلات هم شروطی را قرار می‌دهند که کاملا دست و پای مشتری را می‌بندد.