معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری بوشهر گفت: شاخص‌های جمعیتی مانند تغییرات نرخ فرزندآوری، تفاوت نرخ و ازدواج در شهرها و روستاها، دلایل ثبت شده طلاق و تغییرات فصلی ازدواج و طلاق باید دستمایه پژوهش و برنامه‌ریزی ‌های آینده قرار گیرد.

محمدتقی ایرانی روز سه‌شنبه در وبینار تبیین طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به میزبانی اداره کل ثبت احوال استان بوشهر، بیان کرد: ۹۱ درصد آمار طلاق بوشهر در شهرها و تنها ۹ درصد در روستاها به ثبت رسیده است که این شاخصه از نظر فرهنگی حامل پیامی مهم است که باید بررسی شود و از نتایج آن برای کاهش طلاق در شهرها بهره گرفته شود.

وی اضافه کرد: از دیگر موارد مهم که باید در برنامه‌ریزی‌های اندیشمندان مورد توجه قرار گیرد دلایل طلاق است که در استان بوشهر به ترتیب بیکاری، دخالت اطرافیان، عدم علاقه زوجین، اعتیاد، خیانت و سو نیت و ضرب و شتم را شامل می‌شود و پژوهش در این عوامل به ارائه راهکار برای افزایش تحکیم خانواده می‌انجامد.

ایرانی با اشاره به کاهش شدید نرخ رشد جمعیت کشور در ۲ دهه اخیر، یادآور شد: در سال ۱۳۶۰ هر خانواده ایرانی به طور متوسط ۶ فرزند داشت که باید در سال ۹۰ به ۴ نفر می رسید اما در ابتدای دهه ۷۰ به ۴ رسید و در سال ۹۰ به کمتر از ۲ فرزند رسیده است.

وی گفت: در زمان حاضر این شاخص در شهرهای بزرگ به ۰.۸ درصد رسیده است که متاثر از سبک زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی بین المللی است.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری بوشهر اظهار کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید و در سیاست‌های ابلاغی مطرح کردند باید به سمت سبک زندگی ایرانی-اسلامی حرکت کنیم که برگرفته از فطرت انسانی است.

ایرانی افزود: نگاهی به تاریخی تمدن بشری نشان می‌دهد که جمعیت مولفه‌ای اساسی در بسیاری از حوزه‌ها  است و همواره اقوامی که موفق شده‌اند در جامعه جهانی تغییر و تحول ایجاد کنند از جمعیت مناسبی برخوردار بوده‌اند.

وی با اشاره به تاکید مداوم مقام معظم رهبری بر ترویج فرهنگ فرزندآوری و تکثیر نسل جوان، افزود: بدون داشتن جمعیت متناسب در کشور امکان توسعه پایدار وجود ندارد چرا که جمعیت، نیروی مولد را به عنوان محور توسعه به بدنه جامعه تزریق می‌کند.

ایرانی گفت: حمایت و پشتیبانی از بنگاه‌های اقتصادی خانواده از طریق توسعه مشاغل خانگی، ایجاد تعاونی‌های اقتصادی خانواده در روستاها و افزایش نرخ رشد مستمر این فعالیت‌ها با استفاده از ظرفیت مساجد، بسیج و کانون های فرهنگی و تشکل‌های مردم نهاد، تحکیم بنیاد خانواده و توسعه اقتصادی آن با توانمند سازی خانواده ها و مقابله فعال و هوشمند با اقدامات تضعیف کننده نهاد خانواده از محورهایی است که در قالب پیشنهادات شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری بوشهر اظهار کرد: توصیه و دعوت به ازدواج از سوی  بزرگان دینی، مسئولان و سایر افراد دارای مرجعیت در جوامع مهم است اما  توجه به تحکیم اساس و دوام خانواده  پس از ازدواج اهمیت بیشتری دارد و لازم است در آموزه‌ها الگوی خانواده ایرانی اسلامی ترویج و تبلیغ شود.

وی اضافه کرد: حکومت نظم و انضباط در روابط خانواده، لزوم حسن برخورد و تقویت روحیه گذشت در خانواده ، توجه به یکسانی در آفرینش ، همکاری و همدردی، مشورت و وجود عشق و محبت در میان اعضای خانواده و آشنایی اعضای خانواده با حقوق و وظایف شرعی مانند حق والدین بر فرزندان و برعکس و حق و وطایف همسران نسبت به یکدیگر برخی از آموزه‌هایی است که از فرهنگ ایرانی- اسلامی برگرفته شده است.

ایرانی تاکید کرد: برای تغییر فرهنگ شکل گرفته درباره فرزندآوری و تنظیم خانواده باید آموزش را از مدارس، دانشگاه‌ها و صدا و سیما آغاز کرد.

وی اضافه کرد: در حالی که بر لزوم افزایش و مقابله با ادامه روند کاهش نرخ طبیعی رشد جمعیت تاکید می‌شود در تولیدات تلوزیونی همواره خانواده‌های با تعداد فرزندان بیشتر فقیر و بی فرهنگ نمایش داده و تقبیح می‌شوند که لازم است این رویه تغییر کند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری بوشهر با اشاره به جای گرفتن چین در رتبه نخست اقتصاد جهان و قرار گرفتن هند در مسیر توسعه، یادآور شد: امروز کشورهایی که دارای جمعیت مولد بالایی هستند تاثیرگذاری خود را در جامعه جهانی نشان داده‌اند.

شاخص‌های جمعیتی دستمایه پژوهش و برنامه‌ریزی‌ها قرار گیرد

مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر در ادامه این نشست مجازی گفت: نرخ رشد طبیعی جمعیت یکی از شاخص‌هایی است که همواره از سوی کارشناسان و برنامه‌ریزان و سیاستگذاران قرار گرفته است و کاهش این نرخ به کمتر از یک پس از پنجاه سال، زنگ خطری برای استان و کشور و به صدا به شمار می‌رود.

اسکندر پاسالار افزود: میزان عمومی ولادت از دیگر شاخص‌های مورد توجه کارشناسان جمعیت است که سیری نزولی را طی می‌کند و ضروری است توقف این روند کاهشی در برنامه‌ریزی‌های آینده مد نظر قرار داده شود.

وی در ادامه به بیان مهمترین شاخص‌های مرتبط با تحرکات جمعیتی بوشهر پرداخت و اعلام کرد: میزان باروری زناشویی یکی از شاخص‌های مورد تاکید رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های ابلاغی جمعیت است که سال ۹۹ در بوشهر ۸۲.۱ در هزار بوده است و میانگین کشوری این شاخص ۸۱.۱ است.

پاسالار با بیان اینکه بوشهر از نظر این شاخص رتبه ۱۵ را در کشور دارد، گفت: لازم است الگوی استان‌هایی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خوزستان که بیشترین میزان باروری را در کشور داشته‌اند مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با بیان اینکه میزان عمومی ازدواج و طلاق از دیگر شاخص‌های مهمی است که باید در برنامه ریزی‌های فرهنگی مورد توجه قرار گیرد، افزود: شاخص عمومی ازدواج استان بوشهر ۵.۸ در هر هزار نفر جمعیت است که هر چند نسبت به سال ۹۸ افزایش یافته است اما پایین‌تر از مینگین کشوری است.

وی اضافه کرد: میزان عمومی طلاق در سال ۹۹ در استان ۱.۸ در هزار نفر بود که بوشهر از این نظر در میان استان‌های کم طلاق به شمار می‌رود و این شاخصی امیدوار کننده است.

پاسالار یادآورشد: جمعیت استان بوشهر تا پایان سال ۹۹ یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۷۲۵ نفر است و ۷۲ درصد در مناطق شهری و ۲۸ درصد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و ۵۳ درصد از این جمعیت را مردان و ۴۷ درصد زنان هشتند.