رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: ۱۵ معدن راکد در این استان در سال گذشته احیا و بهره‌برداری از آنها آغاز شد.

رشید مرادی افزود: این معادن در شهرستان‌های دیلم (سه مورد)، دشتی (پنج فقره)، دشتستان ( ۲ معدن)، دیر ( سه مورد) و کنگان و تنگستان (هر کدام یک واحد) قرار دارند.

وی اعلام کرد: ۹ میلیارد تومان اعتبار در این معادن سرمایه‌گذاری شده‌ و به صورت مستقیم برای ۵۷ نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته است.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: سالانه یک میلیون و ۵۴۵ هزار تن مواد معدنی از این معادن برداشت می‌شود که بیشتر آن سنگ لاشه و واریزه کوهی است.

مرادی اضافه کرد: این مواد معدنی بیشتر برای ساخت اسکله و واحدهاهای فراوری شن و ماسه به کار می‌رود، به تامین حجم بالایی از نیاز پروژه‌های استان بوشهر کمک می‌کند.

وی بیان کرد: مشکل عمده این معادن ناتوانی بهره‌بردار و برداشت نکردن از آنها بود که به دلیل نیاز استان، از پیمانکار سلب صلاحیت شد و با برگزاری مجدد مزایده، بهره بردار جدید انتخاب و بهره‌برداری و برداشت از آنها آغاز شده‌است.

رئیس اداره امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر یادآور شد: در زمان حاضر ۱۵ پروانه اکتشاف، هفت فقره گواهی کشف و ۱۵۰ فقره معدن فعال در استان بوشهر وجود دارد.

مرادی افزود: مخلوط کوهی(شن وماسه )، سنگ‌های ساختمانی (لاشه-   آهک‌های پرعیار)، دواومیت، مواد اولیه سیمان و سنگ گچ  بیشترین حجم برداشت از معادن استان بوشهر را به خود اختصاص داده‌است.

وی اظهار کرد: یکی از نیازهای مهم بخش معدن بوشهر کمبود واحدهای فراوری مواد معدنی است که باعث ایجاد ارزش افزوده وسرمایه‌گذاری و اشتغال در این استان می‌شود و باید دراین زمینه تمهیدات و مشوق‌های لازم برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.