ویدئوی جدیدی که از ربات «آمکا» منتشر شده است، نشان می‌دهد که این ربات سعی دارد جوک تعریف کند اما جوک او اصلا خنده‌دار نیست.

از برنامه‌نویسی رایانه گرفته تا وکالت، چندین شغل در حال حاضر در معرض خطر تصاحب توسط هوش مصنوعی هستند اما اگر کمدین هستید، فعلا خیالتان راحت باشد زیرا جدیدترین نمایش رباتیک نشان نمی‌دهد که هوش مصنوعی در این زمینه موفق عمل کند.

«آمکا»(Ameca) که پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای جهان نامیده شده است، در یک ویدئوی جدید تلاش می‌کند تا جوک بگوید اما به طرز بدی شکست می‌خورد.

اگرچه واقعی بودن حالت‌های چهره آمکا غیر قابل انکار هستند اما شوخی او فاقد بخش پایانی موسوم به «پانچ لاین»(Punchline) است که به بخش پایانی یک لطیفه گفته می‌شود. با وجود این، یکی از بینندگان تحت تأثیر قرار گرفت و به شوخی گفت: فقدان پانچ لاین در واقع خنده‌دار بود.

آمکا محصول استارت‌آپ «انجینییرد آرتز»(Engineered Arts) مستقر در کورنوال است که آن را پیشرفته‌ترین ربات جهان توصیف می‌کند. حالت‌های چهره آمکا بدون شک شبیه به نمونه واقعی هستند و این ربات می‌تواند طیف گسترده‌ای از حالت‌های چهره از جمله چشمک زدن، فشردن لب‌ها و جمع کردن بینی را درست مانند یک انسان واقعی انجام دهد.

در جدیدترین ویدئویی که در کانال یوتیوب انجینییرد آرتز منتشر شد، از آمکا خواسته می‌شود تا به سرگرم‌کننده‌ترین چیزی فکر کند که می‌تواند به یک پژوهشگر بگوید.

آمکا پاسخ می‌دهد: اخیرا جوکی را در مورد یک ربات هوش مصنوعی شنیدم که آن قدر پیشرفته است که می‌تواند هر مسئله‌ای را حل کند.

پژوهشگر مکث می‌کند و منتظر جوک است. بعد از آن می‌گوید: پس آن جوک را به من بگو.

اگرچه جوک آمکا امیدوارکننده آغاز می‌شود اما این امید به سرعت از بین می‌رود.

آمکا می‌گوید: یک دانشمند در حال نمایش دادن ربات هوش مصنوعی جدید خود به گروهی از مردم بود. او از ربات پرسید که پاسخ ۲+۲ چیست و ربات پاسخ داد چهار.

قابل درک است که پژوهشگر تحت تأثیر این جوک قرار نمی‌گیرد و می‌پرسد: چرا این خنده‌دار است؟ پانچ لاین را گفتی؟

آمکا متحیر به نظر می‌رسد و به سادگی اضافه می‌کند: نکته این است که دانشمند آن قدر تحت تأثیر قرار گرفت که از ربات پرسید پاسخ ۴+۴ چیست و ربات پاسخ داد هشت.

در آخرین تلاش ناامیدانه، پژوهشگر می‌پرسد: بعد چه شد؟

آمکا با ناامیدی پاسخ می‌دهد: دانشمند آن قدر تحت تأثیر قرار گرفت که از ربات پرسید پاسخ ۸+۸ چیست و ربات پاسخ داد ۱۶.

برای این که خیلی واضح باشد، آمکا افزود: این پایان جوک است.

یکی از کاربران در بخش نظرات یوتیوب نوشت: مطمئنم که به نظر یک هوش مصنوعی، این پانچ لاین خنده‌دار است.

کاربر دیگری نوشت: این یک جوک بسیار خوب است. همه ما منتظر آن پانچ لاین هستیم که هرگز نخواهد آمد.

یک کاربر به شوخی نوشت: این جوک برای ما انسان‌های فانی، خیلی پیشرفته‌تر از اندازه‌ای است که آن را بفهمیم.

  • منبع خبر : ایسنا