تحلیلگر ارشد سیاسی گفت اگر ایالات متحده پرونده‌های ادعایی علیه ایران را در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ببندد و متن توافق هسته‌ای را بپذیرد، ایران مایل به امضای آن خواهد بود.

به گزارش آوای دشتی به نقل از همشهری آنلاین، سید «محمد مرندی» تحلیلگر ارشد سیاسی در گفت‌وگو با المیادین در خصوص بسته شدن موضوع یکی از مکان‌های ادعایی آژانس اتمی علیه ایران گفت دولت‌های غربی از ابتدا درباره فعالیت هسته‌ای ایران دروغ می‌گفتند و امروز این موضوع ثابت شده است.

دوشنبه ۱۵ خرداد نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز به کار کرد و «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس در ابتدای این نشست در بیانیه‌ای اعلام کرد فرآیند اجرای بیانیه مشترک با ایران آغاز شده و پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

مرندی اظهار داشت: اکنون با بسته شدن دو پرونده اخیر، تعداد پرونده‌ها در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی [درباره برنامه هسته‌ای ایران] کاهش یافته است. وی با بیان این که «متن [توافق هسته‌ای] اساساً آماده است و منتظر امضای دو طرف است»، افزود زمان توافق رسیده است.

مرندی در ادامه این مصاحبه، رافائل گروسی مدیرکل کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی را غیرمستقل خواند و گفت: اگر ایالات متحده پرونده را در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ببندد و متن را که هم ایران و هم جوزپ بورل (مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) مناسب دانستند، بپذیرد، آن زمان ایران مایل به امضای توافق خواهد بود.

این تحلیلگر که پیش‌تر هم گفته بود ایران آماده توافق هسته‌ای است و این آمریکاست که از اراده سیاسی لازم برای امضای چنین توافقی برخوردار نیست، افزود: اگر آمریکایی‌ها اراده داشته باشند، (توافق) می‌تواند به سرعت امضا شود. اما باز هم ایران  قصد ندارد بنشیند و منتظر بماند و از فرصت‌ها نهایت استفاده را می‌برد.

به گفته مرندی، [توافق هسته‌ای] به شکلی بنا خواهد شد که [در بحث] احیای توافق هسته‌ای جا برای تقلب کشورهای غربی بسیار ناچیز باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد.

این کارشناس ارشد سیاسی تاکید کرد: «ایرانی‌ها قصد ندارند منتظر ایالات متحده بمانند، آن‌ها با کشورهای آسیایی رابطه برقرار می‌کنند، با روسیه، چین، هند…زمان به نفع آمریکا و اروپایی‌ها نیست».

او همچنین سیاست واشنگتن در غرب آسیا را حفظ وضعیت تفرقه به نفع رژیم صهیونیستی خواند و در بخش دیگری از اظهاراتش گفت «جهان در حال تکامل با افول آمریکاست… که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تضعیف می‌کند».

به گزارش فارس، اظهارات روز دوشنبه گروسی و گزارش او درباره حل‌وفصل یکی از سه مکان ادعایی (مریوان/آباده) از سویی حرکت رو به پیش در تعاملات و همکاری ایران و آژانس را نشان می‌دهد و از سوی دیگر واهی بودن ادعاهای بی‌پایه و اساسی که در این مدت به خصوص از سوی صهیونیست‌ها مطرح شد را ثابت می‌کند.

در گزارش اخیر آژانس آمده است: «آژانس در حال حاضر سوال دیگری درباره ذرات اورانیوم ضعیف یافت‌شده در مریوان ندارد و این مسئله دیگر در این مرحله جزو مسائل باقی‌مانده نیست».

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی گفته «نتیجه همکاری‌های ایران و آژانس می‌تواند در گفت‌وگوی رفع تحریم‌ها آثار مثبتی را بر جا بگذارد».