دولت قیمت پیشنهادی دامداران مبنی بر اینکه قیمت شیرخام 19 هزار و 500 تومان تعیین شود را نپذیرفت و با اتحادیه دامداران روی کیلویی 15 هزار تومان به توافق رسید؛ توافقی که رضایت تولیدکنندگان را ظاهرا در پی نداشته است؛ در حالی دولت با افزایش 25 درصدی قیمت شیرخام موافقت کرده است که به نظر می‌رسد باید در انتظار افزایش قیمت 30 تا 35 درصدی لبنیات در آینده نزدیک بود.

پس از وعده دولت به صنایع لبنی برای ارائه مجوز افزایش قیمت، حال تولیدکنندگان بجد دنبال افزایش قیمت محصولات لبنی هستند؛ اما پیش از افزایش قیمت لبنیات باید افزایش قیمت شیرخام به تائید ستاد تنظیم بازار برسد.

پیشنهاد دامداران برای قیمت شیر خام کیلویی ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان است؛ آن‌ها عنوان می‌کنند که در حال حاضر در هر کیلو شیرخام حدود ۴۰۰۰ هزار تومان زیان می‌کنند، از همین رو تصویب شیرخام زیر نرخ پیشنهادی برای دامداران با زیان همراه خواهد بود.

ما ظاهرا دولت زیر بار قیمت پیشنهادی دامداران نرفته و با اتحادیه دامداران مرکزی روی قیمت ۱۵ هزار تومان به توافق رسیده است.

اما در این میان ظاهرا دامداران نیز امتیازاتی را از دولت دریافت کرده‌اند و دولت وعده کمک‌هزینه جبران تولید به تولیدکنندگان داده است؛ در این رابطه فرهاد اکبری، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران، به اقتصاد آنلاین گفته است: این کمک‌ها شامل، تأمین و تحویل نهاد‌ه‌های خوراک دام با قیمت سال گذشته، پرداخت بهای شیر به صورت روزانه، پرداخت تسهیلات کم‌بهره به واحد‌های زیر ۱۰۰ رأس و حذف هزینه پشت بارنامه ارسال خوراک دام است.

افزایش قیمت شیرخام لبنیات را چقدر گران می‌کند؟

در صورتی که ستاد تنظیم بازار با قیمت ۱۵ هزار تومان برای شیرخام موافقت و آن را ابلاغ کند، قیمت شیرخام نسبت به سال گذشته با افزایش ۲۵ درصدی همراه خواهد شد؛ از این رو باید منتظر افزایش قیمت لبنیات بالاتر از این نرخ باشیم. هر چند متغیر اصلی افزایش هزینه تولید لبنیات «قیمت شیرخام» است، اما هرگونه افزایش قیمت محصولات لبنی وابسته به متغیرهای مختلفی همچون هزینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، حقوق و دستمزد و … نیز است، از همین رو باید منتظر افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت لبنیات در آینده نزدیک نیز بود.

علی احسان‌ظفری، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی پاستوریزه ایران، پیش از این در گفتگویی که تجارت‌نیوز داشت درباره افزایش قیمت لبنیات و کاهش هر چه بیشتر سرانه مصرف هشدار داد وگفت: سال گذشته با کاهش شدید سرانه مصرف لبنیات مواجه‌ شدیم. دولت باید به جای افزایش قیمت محصولات لبنی به یکی از حلقه‌های زنجیره تولید (دامدار یا تولیدکننده) کمک کند تا قیمت محصولات برای مصرف‌کننده بالا نرود.

او افزود: سال گذشته قیمت لبنیات حدود ۸۵ درصد افزایش یافت که منجر به کاهش ۳۵ درصدی سرانه مصرف شد. حالا اگر در شرایط فعلی مجددا به دنبال افزایش قیمت باشیم باید شاهد تعطیلی کارخانه‌های تولیدی یکی پس از دیگری باشیم.

به نظر می‌رسد افزایش قیمت مجدد محصولات لبنی سرانه مصرف لبنیات را بیش از گذشته کاهش دهد و سبد محصولات لبنی مردم که به پنیر و شیر محدود شده است، بیش از گذشته کوچک‌تر شود. در حال حاضر شرایط به نحوی پیش رفته که قیمت محصولات مضری مانند نوشابه بسیار ارزان‌تر شیر، پنیر و خامه است.

  • منبع خبر : تجارت نیوز