رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان معتقد است قیمت مسکن در شرایط فعلی تغییری نخواهد داشت. مگر اینکه شرایط اقتصاد کلان کشور تغییر کند.

قیمت مسکن در سال‌های اخیر جهش بسیار شدیدی داشت. فروردین ۶سال پیش، میانگین قیمت در تهران ۴میلیون و ٨٩ هزار تومان بود. ماه نخست ٩۶ این رقم با کمی افزایش به ۴میلیون و ٣٢۵هزار تومان رسید. در فروردین ٩٧ نیز این افزایش قیمت همچنان ادامه داشت و قیمت مسکن به ۵میلیون و ۵٨۴هزار تومان رسید.

اما فروردین ٩٨ ناگهان جهشی در قیمت مسکن را شاهد بودیم و قیمت مسکن دو برابر شد. به حدود ١١میلیون و ۴٠٠هزار تومان رسید. اما این پایان ماجرا نبود. در سال ٩٩ میانگین قیمت مسکن در تهران بازهم افزایش یافت و به بیش از ١۵میلیون تومان در هر متر مربع رسید.

در فروردین ١۴٠٠ هم برای باری دیگر شاهد جهشی عجیب در قیمت ملک بودیم و قیمت مسکن به نزدیک ٣٠میلیون تومان رسید. اما حال به نظر می‌رسد این شیب تند افزایش قیمت‌ها متوقف شده و مطابق به آخرین آماری که از قیمت مسکن در شهر تهران موجود است، در بهمن ماه امسال نرخ ملک به متری ٣٣میلیون تومان رسیده است.

 قیمت مسکن بالاخره به چه سمت و سویی خواهد رفت؟

باز هم جهشی شدید در قیمت مسکن را شاهدیم یا جهش قیمت مسکن متوقف شد و طبق گفته برخی کارشناسان، قیمت مسکن دیگر کشش افزایش ندارد؟

ایرج رهبر رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه با برنامه‌ریزی‌هایی که برای تولید مسکن شده، فعلا نرخ ملک تغییری نخواهد داشت. گفت: قدرت خرید مردم هم باید در نظر گرفته شود و در حال حاضر آن قدرت خرید وجود ندارد بنابراین تغییر قیمت پیش‌بینی نمی‌شود. مگر اینکه اقتصاد کل کشور تغییری داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر اقتصاد کلان کشور به سمت مثبتی رود، مسکن هم به همان سمت خواهد رفت. اگر تحریم‌ها برداشته شود و برجام به نتیجه برسد، تغییر و تحولی در کل اقتصاد کشور خواهیم داشت که در قیمت ملک هم تاثیرگذار خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را پیشنهاد می‌کند یا خیر اظهار داشت: الان زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیست. زیرا در رکود قرار داریم. البته برنامه‌های دولت هم موثر است. اگر کسی الان قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد باید هزینه‌های زیادی پرداخت کند.

به گفته رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان تهران، اگر  چهار میلیون مسکن ساخته شود، مسلما عرضه بیشتر تعادل بین عرضه و تقاضا را بهم می‌زند و در این شرایط قیمت مسکن کنترل خواهد شد.

  • منبع خبر : تجارت نیوز