ایرنا؛مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در جریان سفر پایان هفته گذشته معاون رئیس جمهور و رئیس این سازمان به این استان احداث مرکز پایش زیست محیطی در عسلویه به تصویب رسید.

فرهاد قلی نژاد افزود: در این راستا تامین پنج‌هزار مترمربع زمین توسط منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نهایی شد تا فرایند احداث مرکز پایش با سرعت بیشتری  پیش برود.

وی بیان کرد: احداث پایش زیست محیطی گامی مهم در جهت اندازه گیری میزان آلودگی ناشی از  فعالیت شرکت‌های مستقر در منطقه است.

قلی نژاد ادامه داد:با احداث مرکز پایش و برآورد دقیق از عوامل ایجاد کننده آلودگی در آب، خاک و هوا سایر اقدامات برای کاهش آلایندگی صنایع جنوب استان با دقت و کیفیت بیشتری دنبال خواهد شد.

وی گفت: در این زمینه با اهتمام ویژه استاندار نشست‌های کارگروه ملی رفع آلودگی به صورت مستمر برگزار می‌شود تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی این کارگروه بتوان اقدام‌های مهم و موثر در راستای تحقق مطالبه دیرینه و بحق ساکنان جنوب استان اجرایی کرد.

 مرکز پایش زیست محیطی در عسلویه احداث می شود

قلی‌نژاد ادامه داد: خاموشی فلرها و بازیافت گازهای فلر در عسلویه از مصوبه‌های هیات وزیران و کارگروه ملی کاهش آلودگی های محیط زیست عسلویه و کنگان است که این اقدام از پتروشیمی‌های منطقه آغاز شده است.

وی افزود: خاموشی فلرها علاوه بر کاهش قابل توجه آلایندگی‌ها و افزایش تولیدات شرکت‌های مستمر در منطقه مانع از تولید چند صدهزار تن مونوکسید کربن در منطقه خواهد شد.

علی سلاجقه در سفر یک روزه به استان بوشهر افزون بر گفت و گو با خبرنگاران، با کارکنان حفاظت محیط زیست استان دیدار و از کوه نمک و شرکت مبین انرژی خلیج فارس (یوتیلیتی) بازدید کرد و طرح خاموشی فلرهای پتروشیمی زاگرس را افتتاح کرد.

دستاورد معاون رئیس جمهور و رئیس حفاظت از محیط زیست در این سفر یک روزه امیدواری بوشهری‌ها به عزم راسخ دولت سیزدهم برای ساماندهی مشعل‌ها، کاهش آلایندگی‌ها، کنترل پساب‌های صنعتی بود تا شاید در سال‌های پیش رو این مطالبه بحق و آرزوی دیرینه مردم استان بوشهر محقق شود.