تسنیم؛معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر با بیان اینکه صادرات کالا غیرنفتی از استان بوشهر به قطر ۵ برابر افزایش یافته است گفت: با بهبود ارتقا تجاری بوشهر با قطر مرکز توسعه تجارت در کشور قطر ایجاد می‌شود.

علی باستین ظهر امروز در نشست با هیئت تجاری اقتصادی کشور قطر با بیان اینکه بسیاری شهروندان بوشهری مقیم کشور قطر هستند اظهار داشت: حتی برخی بوشهری‌ها به قطری‌ها روابط خویشاوندی و بیش از یک قرن است مردم استان بوشهر با کشور قطر مراوده تجاری و بازرگانی دارند.

وی روابط ایران و قطر را همواره دوستانه و مطلوب دانست و بیان کرد: در سال‌های اخیر روابط ایران و قطر در بخش‌های مختلف از جمله روابط اقتصادی و تجاری بیشتر و قوی‌تر شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر بندر دیر را یکی از بنادر مهم در صادرات کالا به قطر دانست و افزود: بندر دیر دارای شرایط مهم و مطلوبی برای صادرات کالا به بنادر کشور قطر در حال جهش بزرگ اقتصادی است.

باستین با بیان اینکه بندر دیر دارای قابلیت‌های مهمی است تصریح کرد: بندر دیر دارای ظرفیت‌های مهم اقتصادی و سرمایه‌گذاری از جمله در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، کشاورزی و تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر بزرگترین بندر صیادی ایران را در بندر دیر دانست و خاطر نشان کرد: مزارع پرورش ماهی و میگو، معادن اسکله‌های بندری و تجاری، ظرفیت‌های گردشگری و صیادی از توانمندی‌های دیگر بندر دیر است.

باستین با بیان اینکه محصولات صنعتی و کشاورزی با رویکرد صادرات در دیر تولید می‌شود خاطر نشان کرد: بندر دیر اصلی‌ترین و نزدیکترین دروازه ارتباطی ۲ کشور ایران و قطر است.

وی بندر دیر را پایانه صادرات محصولات غیرنفتی ایران و قطر دانست و تصریح کرد: ۴۳ درصد صادرات ایران به قطر و ۷۳ درصد صادرات استان بوشهر از بندر دیر به قطر انجام می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر با بیان اینکه از سال ۲۰۱۶ صادرات به کشور قطر از استان بوشهر ۵ برابر شده است افزود: در این مدت صادرات از بندر دیر به قطر ۸۰ برابر شده است.

باستین با بیان اینکه امسال ۷۲ درصد صادرات استان بوشهر به قطر محصولات کشاورزی بوده است گفت: قطر برنامه توسعه بزرگی از جمله برگزاری جام جهانی فوتبال در پیش دارد که میزان تقاضا شما بازار قطر را برای مصرف کالاهای متنوع افزایش می‌دهد.

وی بندر دیر می‌توان نقش بسیار خوبی در تأمین کالاهای مورد نیاز قطر از جمله محصولات کشاورزی و معدنی داشته باشد تصریح کرد: با بهبود ارتقا تجاری بوشهر با قطر مرکز توسعه تجارت در کشور قطر ایجاد می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر از اعزام هیئت تجاری از استان بوشهر به کشور قطر خبر داد و بیان کرد: با هدف توسعه ارتباطات تجاری بیشتر هیئت تجاری از استان بوشهر به کشور قطر اعزام می‌شود.

باستین با اشاره به استقرار دستگاه ایکس‌ری در بندر دیر تصریح کرد: در این راستا از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‌شود.

استان بوشهر از ظرفیت‌های بالایی بندری برخوردار است

همچنین هیئت تجاری اقتصادی کشور قطر با حضور در اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از توانمندی‌ها و تأسیسات دیدن کردند.

در این بازدید مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به توانمندی‌های بنادر استان افزود: استان بوشهر از ظرفیت‌های بالایی بندری و تخلیه و بارگیری کالا در صادرات و واردات برخوردار است.

سیاوش ارجمندزاده بیان کرد: در این راستا اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با تمام ظرفیت‌های خود، آماده همکاری تسهیل در امر صادرات به قطر است و در این زمینه برنامه‌ریزی ویژه‌ای ایجاد شده است.

رئیس بندر الرویس قطر نیز در این نشست ضمن تأکید بر  تقویت بیشتر روابط بندر بوشهر و قطر، خواستار ایجاد راهکارهایی برای ارتباط مستمر با بندر بوشهر شد.