سبد سهام عدالت ترکیبی از ۴۳ شرکت بورسی و فرابورسی و تعدادی شرکت خارج از بازار سرمایه است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبالغ متفاوتی در نظر گرفته شده است. سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام از تعدادی شرکت دولتی تعریف شده‌ که سود و زیان شرکت ‌های مذکور به‌ صورت علی الحساب بین سهامداران تقسیم می‌ شود.

دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ تصمیم گرفت سهام عدالت را آزاد کند. دو روش مستقیم و غیرمستقیم روش های آزادسازی این سهام در نظر گرفته شد. افرادی که روش مستقیم را انتخاب کردند می توانستند خودشان درخواست فروش این سهام را بدهند.افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند، می توانستند سهامدار شرکت های استانی سهام عدالت شوند.

برخی از کارشناسان، آزادسازی غیراصولی سهام عدالت توسط دولت گذشته را عامل ریزش بورس در مردادماه سال گذشته می دانند. هنوز برنامه دولت سیزدهم برای مدیریت این سهام مشخص نشده است.

از سهام عدالت چه خبر؟

تلاش دولت و مجلس برای واگذاری سهام عدالت به افراد جامانده در هفته های گذشته مهمترین خبر پیرامون این سهام بوده است. البته نباید از این موضوع نیز غافل شد که کاهش ارزش سهام عدالت در هفته چهارم آبان یک رکورد در این زمینه محسوب می شود.

کاهش ۸ درصدی ارزش سبد سهام عدالت طی هفته چهارم آبان ماه نشان می دهد در این هفته نمادهای شاخص ساز با افت ارزش مواجه شده اند و همین مساله سبب افت ارزش سبد سهام عدالت شده است.

سبد سهام عدالت از شرکت های بزرگ دولتی تشکیل شده و اکثر این شرکت ها نیز در بورس ایران جزو ۵۰ شرکت بزرگ و صنعتی بازار سرمایه قرار دارند. روند حرکتی این نمادها نیز در هفته گذشته نزولی بوده است.

سهام عدالت چقدر می ارزد؟

ارزش سهام عدالت با افت ۸ درصدی نسبت به هفته گذشته، در اوراق ۴۰۹ هزار تومانی، ۴۹۲ هزار تومانی، ۵۳۲ هزار تومانی و یک میلیون تومانی به ترتیب به ۸ میلیون و ۸۵۶ هزار تومان، ۱۰ میلیون و ۶۵۲ هزار تومان، ۱۱ میلیون و۵۱۹ هزار تومان و ۲۱ میلیون و ۶۵۲ هزار تومان کاهش یافته است.

سهام عدالت در این هفته در برگه های مختلف با افت ۷۸۴ هزار تومانی، ۹۴۴ هزار تومانی، یک میلیون و ۲۱ هزار تومانی و یک میلیون و ۹۱۹ هزار تومانی مواجه شده است.

ارزش سهام عدالت نسبت به ابتدای مردادماه سال ۱۳۹۹ که بازار سرمایه در روزهای اوج خودش بوده است، افت ۴۳ درصدی داشته است.

در وضعیت فعلی بازار سرمایه که بسیاری از سهامداران در حال خارج کردن پول خود از بازار سرمایه هستند، باید منتظر ماند و دید ارزش سهام عدالت طی هفته های آینده تغییر می کند.