سرپرست آموزش و پرورش شهرستان دشتی گفت : یاسین قاسمی دانش آموز دبیرستان استعدادهای درخشان شهید بهشتی شهرستان دشتی جایزه بنیاد فرهنگی البرز معروف به جایزه نوبل ایرانی را کسب کرد.

به گزارش آوای دشتی به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان دشتی؛ سرپرست مدیریت آموزش و پرورش شهرستان دشتی اظهار کرد: با هدف تقدیر از دانش‌آموزان برتر کشور، آیین افتتاحیه انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ در بخش دانش‌آموزی به همت بنیاد فرهنگی البرز با حضور جمعی از مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد فرهنگی البرز، نخبگان علمی، فرهیختگان، استادان، پیشکسوتان و چهره‌های ماندگار آموزش و پرورش در روز ۱۴۰۰/۷/۲۶ برگزار شد.

شریف نژاد بیان کرد : بر این اساس، یاسین قاسمی دانش آموز دبیرستان شهید بهشتی شهرستان دشتی توانست عنوان دانش آموزبرگزیده سال ۱۴۰۰ بنیاد البرز را کسب کند.

شریف نژاد به آیین داوری و انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ دانش‌آموزی که با حضور ۳۰ نفر از چهره‌های علمی و استادان و معلمان پیشکسوت و ممتاز کشور برگزار شد اشاره کرد و افزود: برگزیدگان نهایی طی مراسمی در آبان‌ماه امسال مورد تقدیر قرار می‌گیرند که امیدواریم این افراد بیش از پیش در عرصه‌های علمی و فرهنگی برای اعتلای ایران عزیز بدرخشند‌.

سرپرست آموزش و پرورش دشتی با بیان اینکه این جایزه در بخش دانش آموزی به دانش آموزان برگزیده فارغ التحصیل ازمقطع متوسطه دوم اهدا شده است تاکید کرد : شاخص انتخاب دانش اموز، معدل سه پایه ، کسب رتبه در المپیادها و مسابقات علمی و مهارتی ،رتبه در جشنواره های علمی و پژوهشی ،گواهی چاپ مقاله و ….بوده است که از میان دانش اموزان استان بوشهر، یاسین قاسمی دانش آموز فارغ التحصیل از دبیرستان متوسطه دوم شهید بهشتی (خورموج) شهرستان دشتی ، به عنوان دانش اموز ممتاز کشوری در پنجاه و نهمین جشنواره بنیاد البرز انتخاب شد .

او خاطر نشان کرد : بنیاد البرز از سال ۱۳۴۲ با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی از طریق اعطای «جوایز بنیاد البرز»، از سوی مرحوم حسینعلی البرز تأسیس و وقف شده‌است و این بنیاد در نیم قرن گذشته تاکنون چندین هزار نفر از نخبگان برتر علمی کشور را مورد حمایت و تشویق قرار داده‌است.

شریف نژاد تصریح کرد : این جایزه هر ساله به برگزیدگان مطرح کشوری در بخش های دانش آموزی ، طلبه های علوم دینی ، دانشجویان و… اهدا می شود و شخصیت های مهم و معتبری از کشور از جمله مینو محرز معاون وزیر سابق بهداشت از جمله دریافت کنندگان این جایزه در دوره های پیشین بوده اند .

سرپرست آموزش و پرورش شهرستان دشتی بااشاره به اینکه از جمله ویژگی‌های انحصاری این جایزه این است که با سابقه‌ترین جایزه علمی کشور محسوب می‌شود و تنها جایزه علمی بر مبنای سنت حسنه وقف است گفت : استقلال هویت و عدم وابستگی مادی به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی و دولتی، تنها جایزه غیردولتی بدون تحمیل هزینه‌ای برای حضور شرکت‌کنندگان و قابلیت معرفی به عنوان نوبل ایرانی در تراز جوایز معتبر علمی جهان از خصوصیات جایزه بنیاد فرهنگی البرز محسوب می‌شود.

وی افزود : انتخاب برترین‌ها برای دریافت این جایزه، با همکاری وزارت آموزش و پرورش ، بنیاد علمی نخبگان، ‌وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری و معاونت امور نخبگان حوزه‌های علمیه کشور انجام می‌شود و هزینه‌های این بنیاد نیز کاملا از محل درآمد بنیادهای فرهنگی البرز تأمین می‌شود.

شریف نژاد تاکید کرد : بر اساس نظر داوران ، ۲۰ دانش آموز از ۴ رشته تحصیلی علوم ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و فنی و حرفه ای و کاردانش از سراسر کشور از برگزیدگان این بنیاد فرهنگی بودند.