رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان و مدیر حوادث دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر گفت: هم اکنون از ۴۱ پایگاه اورژانس مورد نیاز و مصوب برنامه ششم توسعه در این استان ۲۴ پایگاه راه‌اندازی و ایجاد ۱۷ پایگاه دیگر نیاز است.

دکتر عبدالرحیم دادجو روز دوشنبه به مناسبت ۲۶ شهریور روز فوریت‌های پزشکی افزود: برای راه اندازی ۱۷ پایگاه اورژانس که شامل۱۶ پایگاه زمینی و یک پایگاه هوایی در جنوب این استان است، مصوبه برنامه ششم توسعه وجود دارد.

وی بیان کرد:هنوز برخی از نقاط حساس و حادثه خیز استان بوشهر به اورژانس جاده‌ای و شهری دسترسی ندارند از جمله ورودی استان بوشهر از سمت خوزستان که شامل شهرستان دیلم و یا مسیرجاده ساحلی گناوه – بوشهر که ۱۰۰ کیلومتر است نیاز به پایگاه اورژانس دارند و با راه‌اندازی این پایگاه‌ها دسترسی این استان به اورژانس کامل می‌شود.

دادجو در باره اورژانس هوایی بوشهر گفت: پایگاه اورژانس هوایی استان بوشهر از سال ۹۳ در بوشهر با همکاری و استفاده از بالگرد پایگاه هوایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی آغاز به کار کرد اما از سال ۹۶ یک فروند بالگرد از شرکت خصوصی اجاره شد تا به صورت دربست به عملیات هوایی اورژانس بپردازد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان و مدیریت حوادث دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر اظهار کرد: امروز بیماران در این استان بویژه در جزیره خارگ و منطقه پشتکوه دشتستان و سایر مناطق دور دست نگران اعزام به موقع به مراکز درمانی نیستند و بالگرد اورژانس هوایی در دشوارترین شرایط آنها را به مراکز درمانی استان و در صورت لزوم به شیراز منتقل می‌کند.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر ۳۵ هزار متر زمین برای پایگاه اورژانس هوایی در گذر امام علی تملک و طراحی  شده و برای ساخت بزودی وارد مناقصه می‌شود.

دادجو با بیان اینکه تاکنون برای احداث این پایگاه هوایی ۲ میلیارد تومان از سوی استانداری تخصیص یافته است گفت: قرار است در این پایگاه سوله بحران، ستاد مرکزی اورژانس استان بوشهر و امکانات آموزشی و ورزشی برای کارکنان و تعمیرگاه مرکزی آمبولانس‌ها در آن احداث شود.

وی ادامه داد: در زمان حاضر بالگرد اورژانس در مرکز رفاهی خلیج فارس مستقر است و احداث آشیانه و امکانات ویژه برای این پایگاه هوایی ضروری است.

رئیس  اورژانس پیش بیمارستانی استان و مدیرحوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: در راستای اقدامات توسعه‌ای، اورژانس این استان از سال ۹۱ تبدیل پایگاه‌های کانکسی به ساختمان را آغاز کرد و تاکنون از ۳۶ پایگاه کانکسی موجود در استان ۲۵ پایگاه به ساختمان تبدیل شده و تنها ۱۱ پایگاه کانکسی باقی مانده است که انتظار می‌رود با همکاری خیران و کمک اعتبار استان این پایگاه‌ها نیز دارای ساختمان شوند.

دادجو اظهار کرد: در زمان حاضر ۶۰ دستگاه آمبولانس در قالب ۵۴ پایگاه شامل ۵۳ پایگاه زمینی و یک پایگاه هوایی در استان بوشهر فعال هستند.

رکوردهای اورژانس استان بوشهر

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیرحوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآور شد: میانگین زمانی رسیدن آمبولانس به محل در کشور در بخش جاده‌ای ۱۵ و در شهری ۹ دقیقه است این درحالی است که این میانگین در این استان ۹ و ۶ دقیقه است.

استان بوشهر به ۱۷ پایگاه اورژانس نیاز دارد

به گفته دادجو فاصله پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای در کشور به طور میانگین ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر است که این فاصله در بوشهر  به طور متوسط۲۳ کیلومتر شده است و به لحاظ پوشش جمعیتی در کشور به طور میانگین به ازای هر ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر یک پایگاه وجود دارد اما در این استان به ازای هر ۲۲ هزار نفر یک پایگاه فعال است.

وی ادامه داد: اورژانس بوشهر سالانه ۴۰ هزار ماموریت شامل یک سوم ترافیکی و مابقی غیر ترافیکی انجام می‌دهد که انتقال سریع و به موقع مصدومان از افتخارات سازمان اورژانس است طوریکه تلاش شده آمار فوتی در صحنه انتقال با حضور تکنسین در آمبولانس در این استان به صفر برسد.

دادجو یادآور شد: همچنین سالانه ۴۰ تا ۵۰ مورد احیای موفق از سوی اورژانس صورت گرفته و ۱۵ تا ۲۰ زایمان در آمبولانس نیز به ثبت رسیده است.

کرونا و سازمان اورژانس استان بوشهر 

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان و مدیر حوادث دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون شمار زیادی بیمار با آمبولانس‌های اورژانس‌ منتقل شده‌اند و تاکنون ۲۰۰ نفر از کارکنان اورژانس به کرونا مبتلا شده اند که بعد از بهبودی و ضد عفونی کردن پایگاه و طی دوره نقاهت به محل کار خود بازگشتند و تاکنون هیچ مورد فوتی در میان آنها رخ نداده است.

دادجو با بیان اینکه اورژانس به بیماران کووید ۱۹ نیز مانند سایرین خدمت‌رسانی می‌کند، افزود:در این ارتباط بر اساس تریاژ تلفنی و از سوی کارشناسان تشخیص داده می‌شود که نیاز به اعزام آمبولانس وجود دارد یا خیر.

وی اظهار کرد: بیشترین مشکلات اورژانس ۱۱۵مسائل مالی است که باعث شده بخشی از مطالبات کارکنان این تشکیلات از جمله پول لباس، غذا، ارتقای بهره وری پرداخت نشود که امید است با توجه به حل مشکلات مالی این مشکلات برطرف و مطالبات به حق کارکنان پرداخت شود.

دادجو در باره طرح ارتقای بهره وری که در سال ۸۸ تصویب شد گفت: تاکنون مطالبات سال‌های ۹۰ و ۹۱ از محل طرح ارتقای بهره وری پرداخت شده و هرچند به دلیل بحث کرونا هزینه‌های زیادی به دانشگاه وارد شد و بیمارستان‌ها نیز درآمد کافی نداشته اما انتظار می‌رود به تدریج با تامین اعتبار مالی این مطالبه به حق کارکنان پرداخت شود.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی استان و مدیر حوادث دانشگاه علوم‌پزشکی بوشهر گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان بیشتر آمبولانس‌ها دچار فرسودگی شدید می‌شوند و نیاز به تعمیر و اورهال دارند که با توجه به هزینه بالای تعمیر آنها (۱۵۰ میلیون تومان) نیاز است که استان نیز در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.

وی با تاکید بر به روز کردن سیستم رادیویی اورژانس استان بوشهر ادامه داد: در زمان حاضر سیستم رادیویی اورژانس این استان آنالوگ است و تنها در مرکز استان این سیستم به دیجیتال تغییر کرده است.

دادجو اضافه کرد: سیستم اتوماسیون اورژانس دیگر ابزار مهم و مورد نیاز این دستگاه است که اکنون برای بوشهر راه اندازی شده و باید به کل استان تعمیم داده شود تابه این وسیله امکان ردیابی وجود دارد و همه امور بر بستر اینترنت انجام می‌شود.

وی یادآور شد: در زمان حاضر کد ۲۴۷ تنها در بوشهر دیده شده و در این کد امکان مانیتور قلبی در آمبولانس وجود دارد و با توجه به ضرورت لازم است با تامین اعتبار این دستگاه در همه آمبولانس‌ها نصب شود.

دادجو یادآور شد: نخستین پایگاه اورژانس استان بوشهر در سال ۵۸ و زیر نظر بخش بیمارستانی راه‌اندازی شد اما از سال ۷۵ سازمان اورژانس به صورت مستقل و زیر مجموعه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی فعالیت می‌کند.