مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر از تشکیل اولین پرونده ثبت جهانی در استان خبر داد.

محمدحسین ارسطوزاده عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پرونده ثبت کاروانسرای مشیر برازجان به‌عنوان اولین پرونده برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو در بوشهر تهیه و تدوین شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر افزود: به‌زودی کارشناسان ارزیابی یونسکو از این کاروانسرای بازمانده از دوران قاجار بازدید می‌کنند و چنانچه با تایید آنان همراه بود، گزارش نهایی به مجمع یونسکو ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به قدمت ۱۵۰ساله این بنا و کاربری‌های مختلف آن در طول دوره‌های قاجار و پهلوی اول و دوم، در خصوص ثبت جهانی این کاروانسرا و نیز اهمیت نگهداری آن اضافه کرد: اولین گام برای ثبت جهانی این بنای ارزشمند، نحوه نگهداری اثر، رعایت ضوابط عرصه و حریم آن و به ویژه تعهد مسئولین محلی و شهروندان و ذینفعان است که در نتیجه نهایی بسیار موثر خواهد بود و برای رسیدن به هدف مطلوب، نقش و همکاری ادارات، شهرداری و مدیران محلی دارای اهمیت است.

این مقام مسؤول عنوان کرد: با تایید پرونده و ارائه گزارش مطلوب توسط ناظران یونسکو، کاروانسرای برازجان به عنوان اولین اثر تاریخی و میراث جهانی استان بوشهر در فهرست میراث جهانی به ثبت خواهد رسید.

ارسطوزاده ادامه داد: به دنبال آن پیگیر تشکیل پرونده برای ثبت بندر تاریخی سیراف، بافت تاریخی بوشهر، قنات‌های تاریخی استان بوشهر و کاخ‌های هخامنشی دشتستان نیز که ظرفیت‌های لازم برای اضافه شدن به لیست میراث جهانی را دارند، خواهیم بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر خاطرنشان کرد: قابل ذکر است که در همه موارد یاد شده همراهی و تعهد مسؤولان و ذینفعان محلی شرط اساسی قرار گرفتن آن در فهرست آثار جهانی یونسکو خواهد بود.

کاروانسرای مشیر ‌الملک برازجان در سال ۱۳۶۲ با شماره ۱۶۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.