قیمت گندم امروز 16 خرداد 1403 مشخص شد. مطالبه کشاورزان با وجود تحویل گندم به مراکز خرید نرخ تضمینی، هنوز پرداخت نشده است. معاون وزارت جهاد کشاورزی از پرداخت مطالبات کشاورزان در هفته آینده خبر داد.

بر اساس قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی تصویب شده در سال ۱۳۶۸، دولت امسال نیز موظف به خرید این محصولات از کشاورزان است. این سیاست در راستای حمایت از کشاورزان و پایداری بخش کشاورزی اجرا می‌شود.

 قیمت گندم امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳، به ازای هرکیلوگرم گندم معمولی با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیر مفید، ۱۷ هزارو ۵۰۰ تومان اعلام شده است. و همین‌طور قیمت گندم دوروم با توجه به همان افت، ۱۸ هزارتومان به ازای هر کیلو‌گرم تعیین شده است.

قیمت انواع گندم در بازار

بررسی فروشگاه‌های اینترنتی حاکی از آن است که امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳، بسته‌های ۹۰۰ گرمی گندم سبوس‌دار ۵۵ هزارتومان، گندم پوست‌کنده ۶۵ هزارتومان وگندم کامل هم ۶۵ هزارتومان به قروش می‌رسد.

همین‌طور بلغور گندم در بسته‌های ۹۰۰ گرمی، به قیمت ۸۷ هزارتومان در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.

چه میزان گندم در ایران و جهان تولید می‌شود؟

سهراب سهرابی، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، در گفت‌وگو با ایسنا درباره میزان تولید گندم ایران و جهان اظهار کرد که سالانه  به طور متوسط ۸۰۰ میلیون تن گندم در جهان کشت می‌شود. گندم بیشترین سطح زیر کشت را در جهان به خود اختصاص داده است. این محصول ۲۰ درصد پروتئین مورد نیاز مردم جهان را تأمین می‌کند.

علاوه براین، میزان تولید گندم در ایران، سالانه بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تن است. طبق بررسی‌های انجام شده، امسال ۱۴ میلیون تن گندم برداشت خواهد شد.

 سهرابی درباره میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال جاری تصریح کرد که براساس پیش‎بینی‌ها، امسال ۱۱٫۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری می‌شود.

مطالبات کشاورزان چه زمانی پرداخت می‌شود؟

علی قلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران، در گفت‌وگو با مهر به مطالبات گندمکاران اشاره کرد و گفت:  مطالبات گندمکاران بیش از ۳۰ هزار ملیارد تومان است که از این مقدار فقط ۲ هزارو ۳۰۰ میلیارد تومان به گندمکاران پرداخت شده است.

طبق گزارش منتشر شده از سوی تسنیم، معاون وزرات جهاد کشاورزی، به دلیل عدم پرداخت مطالبات کشاورزان عذر‌خوهی کرد و از پرداخت مطالبات گندمکاران طی هفته آینده خبر داد.

پرداخت نشدن به موقع مطالبات، عاملی برای بی‌اعتمادی گندمکاران

عطاالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران، درباره تبعات پرداخت نشدن مطالبات گندمکاران  در گفت‌وگو با ایسناعنوان کرد که به طور مثال، وقتی کشاورزی در استان‌های شمال غربی کشور متوجه پرداخت نشدن مطالبات کشاورزان سایر استان‌ها مطلع می‌شود، یا سراغ دلالان می‌رود و یا گندم را به دامداران ومرغداران می‌فروشد. علاوه بر این، کشاورزان نسبت به پرداخت مطالبات بی اعتماد می‌شوند و ممکن است در سال‌های بعد از سطح زیر کشت گندم و مراقبت از گندم کم کنند.

براساس این گزارش، اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی گندم و همین‌طور پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. با وجود اینکه در قانون به صراحت به پرداخت مطالبه کشاورزان ۲۴ ساعت بعد از دریافت گندم اشاره شده، اما در مواردی به دلایل مختلف، این موضوع رعایت نمی‌شود. این امر می‌تواند تبعاتی نظیر بی‌اعتمادی کشاورزان را به همراه داشته باشد.

  • منبع خبر : تجارت نیوز